Druk 3D w turystyce

Druk 3D w turystyce stał się ostatnimi czasy bardzo popularną formą wydruku, udogodnieniem i rozwojem w tej branży. Z pewnością takie innowacyjne rozwiązania zachęcają turystów do przyjazdu. Na całym świecie zauważyć można tendencję rosnącą wpływu takiej technologii na rozwój turystyki. Wiele branż korzysta z trójwymiarowego wydruku, jednak to właśnie turystyka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze nie dawno, nikt by nawet nie pomyślał, że coś takiego może się pojawić. Bez wątpienia to rewolucja w technologi, jaka jest używana w turystyce. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

To właśnie w naszym artykule znajdziecie informacje na temat druku 3D w turystyce. Skąd się wzięło? Czym się charakteryzuje? Do czego się nadaje? Gdzie występuje? Jakie daje nam możliwości oraz korzyści? To wszystko znajdziecie w jednym miejscu, wiele informacji, wiele ciekawostek, a nawet małe porady. Zobaczcie, co Was czeka! Zapraszamy do lektury i do pozostawiania własnych opinii w sekcji komentarzy!

Czym jest druk 3D w turystyce?

Druk 3D w turystyce to proces tworzenia trójwymiarowych elementów, za pomocą drukarki 3D. Na początku wybieramy gotowy projekt z internetu lub tworzymy go w specjalnym programie graficznym. Następnie wybieramy specjalny materiał, który nazywa się filamentem. Jest on podgrzewany, roztapiany i nakładany warstwa po warstwie na siebie. Druk 3D w turystyce rozpoczął się od budowy prototypów, teraz są to także części zamienne, elementy dekoracyjne, biurowe i wiele więcej. To ogromny wachlarz zastosowań.

Druk 3D w turystyce
Druk 3D w turystyce – sprawdź!

Zastosowanie druku 3D w turystyce

Druk 3D w turystyce jest coraz częściej wykorzystywany, w wielu jej gałęziach. To zdecydowanie ułatwia i przyspiesza podróże, ale też nadaje elegancji i usprawnia. Wiele zalet dla podróżujących, ale też dla firm. Sprawdźcie przykłady, gdzie jest stosowany, a oto kila z nich:

  • hotelarstwo,
  • bagaże,
  • gastronomia,
  • lotnictwo,
  • motoryzacja.

Druk 3D w turystyce w hotelarstwie

Druk 3D w turystyce sprawdza się w dziale hotelarstwa. Od zawsze było tak, że turyści gubią lub niszczą swoje rzeczy. Wtedy do akcji wkracza drukarka 3D, gdzie mamy możliwość wydruku okularów przeciwsłonecznych, a nawet odzieży, bez wychodzenia z hotelu! Dla firmy to też możliwość stworzenia oryginalnego, indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju wnętrza, poprzez własne dodatki trójwymiarowe. Dodatkowo byłby to świetny zarobek, gdyby turyści mogli tworzyć swoją spersonalizowaną pamiątkę z wakacji.

Ale mamy też dla Was niezwykłą ciekawostkę! Co powiecie na hotel z druku 3D? Tak to możliwe! W drukarce 3D możemy użyć wiele materiałów, które są bardzo wytrzymałe. Przykładem jest hotel Lewis Grand na Filipinach! Są tu dwie wille w pełni stworzone z trójwymiarowego wydruku jak sypialnia, jacuzzi i salon. Całość zajęło tylko 100 godzin budowy! Niesamowite prawda? Oszczędność czasu, ludzi i materiałów, co zapewne przekłada się n oszczędność pieniędzy.

Sprawdź: Pogoda na Teneryfie

Druk 3D w turystyce a bagaże

Chyba niewielu jest takich, co lubią się pakować do walizki, którzy wiedzą, co zabrać. Większość z nas ma zwykle z tym problem. I może być to element, który może nawet zepsuć nam humor podczas urlopu. Dlatego niektóre hotele wprowadzają rozwiązania, ułatwiające podróż i pobyt w ich siedzibie. Chcąc przyciągnąć uwagę klientów, należy o nich dbać w sposób innowacyjny. Co powiecie na podróż bez bagaży? Hotele starają się wprowadzić druk 3D w turystyce, także w swojej branży, jako element, dzięki któremu na miejscu turyści będą mogli tworzyć rzeczy im potrzebne według własnego uznania. Podróż bez bagaży za to z możliwością zaprojektowania rzeczy i akcesoriów na miejscu.

Przykłady druku 3D w turystyce
Przykłady druku 3D w turystyce

Druk 3D w turystyce w gastronomi

Skoro była mowa o hotelach, to warto wspomnieć o powiązanej z tą dziedziną gastronomią. Druk 3D w turystyce w gastronomi sprawdza się świetnie. To nie tylko możliwość wykonania ciekawych dekoracji ozdabiających wnętrze, nadając mu oryginalny klimat. To także możliwość tworzenia oryginalnych talerzy,kubków, sztućców. Goście z pewnością odwiedzą naszą restauracje czy bar i zaintryguje ich niespotykany wystrój sali a przy okazji coś zjedzą. Co do samego jedzenia, cały czas trwają pracę nad stworzeniem trójwymiarowych potrwa z drukarki 3D.

Druk 3D w turystyce w lotnictwie

Druk 3D w turystyce zaczął być stosowany właśnie w lotnictwie. To właśnie tu wszystko się zaczęło. Jak wiemy są to ogromne maszyny z dużą ilością technologii a ich części są bardzo drogie i długo się czeka za ich tworzeniem. Dlatego też zaczęto stosować innowacyjne rozwiązanie, jakim jest druk trójwymiarowy. W ten sposób starano się tworzyć tańsze zamienniki, w o wiele krótszym czasie i to pojedyncze sztuki, których akurat brakowało. A nie jak to zwykle było, że nie opłacało się tylko jednej części tworzyć. W ten sposób udawało się szybciej naprawić zepsute części. Przez co samolot nie stał zbyt długo bezczynnie. Szczególnie przydaje się takie rozwiązanie w przypadku trudnych napraw, skomplikowanych, z trudnymi elementami lub w trudnych warunkach. A same części są znacznie lżejsze.

Druk 3D w turystyce w motoryzacji

Druk 3D w turystyce występuje też w motoryzacji. Początkowo zaczęło się od tworzenia prototypów w małych skalach. Ale z czasem zaczęto też produkować normalnej wielkości części zamienne, które stosowano, były lżejsze, ale wytrzymałe. To duża oszczędność czasu i pieniędzy. W ten sposób generuj się mniej odpadków, ale też możemy tworzyć skomplikowane elementy, nawet po jednej sztuce, o nie opłacałoby się podczas normalnej produkcji.

Jakie filamenty można zastosować w druku 3D w turystyce?

Filamenty, to inaczej materiały, jakie są wykorzystywane do druku 3D w turystyce. Są one specyficzne to coś innego, niż zwykła kartka papieru z tradycyjnej drukarki. Tu muszą wyjść elementy trójwymiarowe. Przykładem popularnych tworzyw są: żywica, guma, metal, beton, a nawet cukier czy piasek. Popularne stają się też materiały bio czy drewniane. Oczywiście wybór jest znacznie większy i warto to dokładnie sprawdzić.

Druk 3D w turystyce - opinie
Druk 3D w turystyce – opinie

Druk 3D w turystyce i jego zalety

Druk 3D w turystyce to dość innowacyjne rozwiązanie, jednak zyskuje wielu zwolenników i bardzo szybko przenika do wielu gałęzi. W tym także do turystyki, do różnych jej odmian. Nie sposób pominąć, jak wiele zalet posiada. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że mamy do wyboru tak wiele filamentów, że właściwie jesteśmy w stanie stworzyć wszystko. Do tego powstałe elementy są o wiele lżejsze, szybciej powstają i możemy zaoszczędzić nie tylko czas czy pieniądze, ale również materiały. To z kolei wpływa pozytywnie na ochronę środowiska. Pozwala nam tworzyć wyjątkowe i skomplikowane elementy, nie na hurtową skalę, tylko pojedynczo. Ostateczny sprzęt możemy testować, jako prototypy różnej wielkości. Nie da się ukryć, że druk 3D w turystyce to wielkie możliwości.

Druk 3D w turystyce – opinie

Druk 3D w turystyce – co o tym sądzicie? Jakie są Wasze doświadczenia? Mieliście już okazję skorzystać z jakiegoś rozwiązania? Kiedy i gdzie? Co to była za możliwość? Jesteście zadowoleni z tych efektów? Koniecznie dajcie znać! Wasze opinie są dla nas ważne i czekamy na nie w sekcji komentarzy!

Leave a Comment