Pogoda na Teneryfie

Pogoda na Teneryfie, wyspie na Oceanie Atlantyckim, należącej do Hiszpanii, przyciąga wielu turystów. Ten zakątek świata bardzo różni się od nas aurą, ale i kulturą, dlatego spędzamy tam urlop, by oderwać się od problemów dnia codziennego. Teneryfa wchodzi w skład Wysp Kanaryjskich, wśród których wyróżnia się jako największa i najludniejsza. Znajdziemy tu liczne atrakcje turystyczne, w tym dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich wulkan Teide oraz otaczający go park narodowy, a także miasto La Laguna.

By jednak w pełni cieszyć się okolicznymi atrakcjami, warto przed planowanym wyjazdem sprawdzić, jaka pogoda jest na Teneryfie. W naszym poradniku znajdziecie garść informacji o tym, jakie panują tam warunki w poszczególnych miesiącach roku, by lepiej zaplanować wycieczkę.

Pogoda na Teneryfie
Pogoda na Teneryfie

Klimat na Teneryfie

Pogoda na Teneryfie pozostaje pod dużym wpływem panującego tam klimatu subtropikalnego. Trzeba bowiem wiedzieć, że wyspa, choć należy do Hiszpanii, znajduje się bardzo blisko wybrzeży Afryki. W okolicy przybrzeżnej klimat można określić jako półpustynny i pustynny, natomiast w głębi lądu śródziemnomorski. Trzeba też wiedzieć, że sama Teneryfa i pobliskie wyspy są bardzo zróżnicowane pod względem terenu, a wraz z wysokością temperatura zdecydowanie spada.

Jaka jest pogoda na Teneryfie?

Nas jednak dziś najbardziej interesują ogólne tendencje, jeśli chodzi o pogodę na Teneryfie. Pomogą one wysnuć prognozy długoterminowe na miesiąc, w którym planujemy urlop. Na szczęście nie mamy się czego bać: w porównaniu do Polski jest tu ciepło, a występujące opady można określić jako niewielkie. Średnia dobowa temperatura w skali całego roku wynosi 21,5 stopnia, a opady w wysokości 226 mm rozkładają się na 30 deszczowych dni w roku.

Pogoda na Teneryfie w styczniu

Choć w naszym kraju panuje zima, jeśli chcemy naładować swoje mentalne baterie słoneczne, śmiało możemy zaplanować urlop. Pogoda na Teneryfie sprzyja, gdyż średnia temperatura w dzień wynosi 21 stopni, nocą zaś spada do 15,4 stopnia. Jak na tę wyspę występują dość spore opady – 32 mm przez 4-5 dni w miesiącu – jednak w porównaniu do polskich warunków jest to niemal lato.

Pogoda na Teneryfie w lutym

Kolejny miesiąc przynosi same dobre wieści, jeśli chodzi o pogodę na Teneryfie. W lutym spodziewamy się średnich temperatur na poziomie 21,2 stopnia w dzień oraz 15,3 stopnia w nocy. Opady dla tego miesiąca to około 35 mm, przypadające na jakieś 4 dni w miesiącu. Zdecydowanie wzrasta też ilość godzin słonecznych.

Pogoda na Teneryfie w marcu

Jeśli oczekiwaliśmy wyraźnego podziału na pory roku, to tutaj ich nie znajdziemy. Pogoda na Teneryfie w marcu utrzymuje łagodną tendencję wzrostową, ale bez wyraźnych różnic w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Średnia temperatura w dzień plasuje się na poziomie 22,1 stopnia, nocą natomiast słupki rtęci pokazują nieco mniej, bo 15,9 stopni. Marzec jest jednocześnie ostatnim miesiącem pory deszczowej, którą możemy wyodrębnić – średnie opady wynoszą 38 mm i przypadają na 4 dni w miesiącu. To wciąż niewiele, jak na polskie warunki, ale na Teneryfie będzie tylko bardziej sucho.

Pogoda na Teneryfie w kwietniu

Tutaj już obserwujemy wyraźne różnice. Pogoda na Teneryfie w kwietniu różni się od marcowej przede wszystkim ilością opadów. W ciągu miesiąca spada tylko 12 mm deszczu, które przypada na 2,4 dnia w miesiącu. Średnia temperatura w dzień podnosi się do 22,7 stopnia, nocą zaś słupki rtęci pokazują około 16,5 stopnia.

Jaka pogoda jest na Teneryfie?
Jaka pogoda jest na Teneryfie?

Pogoda na Teneryfie w maju

W maju notujemy kolejny spadek opadów, jeśli chodzi o pogodę na Teneryfie. Średnia dla tego miesiąca to już tylko… 4 mm deszczu, przypadające na 1 dzień w miesiącu! Temperatura znacznie rośnie, osiągając w dzień średnio 24,1 stopnia, natomiast nocą 17,8 stopnia Celsjusza.

Pogoda na Teneryfie w czerwcu

Jeśli myśleliście, że opady w maju były małe, pogoda na Teneryfie w czerwcu może Was zaskoczyć. Średnio spada tylko 1 mm deszczu, a opady występują raz na 5 lat! Temperatura powietrza za dnia wynosi około 26,2 stopnia, natomiast nocą słupki rtęci spadają do przyjemnej wartości 19,5 stopnia.

Pogoda na Teneryfie w lipcu

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli powiemy, że pogoda na Teneryfie w lipcu przynosi jeszcze większą suszę. W tym miesiącu praktycznie nie notuje się opadów, i to już od lat. Średnia temperatura w ciągu dnia to aż 28,7 stopnia, a wytchnienie od upału przychodzi tylko nocą, gdy temperatura spada do 21,7 stopnia. Na szczęście z pomocą przychodzi nam kąpiel w oceanie o temperaturze 21,9 stopnia Celsjusza.

Pogoda na Teneryfie w sierpniu

W sierpniu mamy znów do czynienia ze szczątkowymi opadami, które pojawiają się średnio raz na trzy lata i wynoszą 2 mm. Jest to jednocześnie najgorętszy miesiąc roku. Pogoda na Teneryfie przynosi bowiem średnie temperatury w dzień na poziomie 29 stopni, natomiast nocą spada do 21,9 stopnia.

Pogoda na Teneryfie we wrześniu

Średnie opady we wrześniu to natomiast 7 mm w ciągu jednego dnia w miesiącu. Pogoda na Teneryfie zachęca także temperaturą 28,1 stopni w dzień oraz 21,7 stopnia w nocy. Kiedy u nas lato powoli zbliża się ku końcowi, na tej hiszpańskiej wyspie wciąż możemy zasmakować gorących, długich dni.

Pogoda na Teneryfie w październiku

Jeśli myślicie, że tak jak i w Polsce, tak pogoda na Teneryfie przynosi jesień, to mamy dobre wiadomości. Temperatura w dzień co prawda spada do 26,3 stopnia, a w nocy osiąga średnio 20,3 stopnia, ale to wciąż niewielka zmiana. Opady wynoszą 19 mm i przypadają na około 3 dni w miesiącu.

Pogoda na Teneryfie w listopadzie

Jeśli nie przepadacie za nieznośnymi upałami, jest to najlepszy okres, by lecieć na Teneryfę. Temperatura w dzień wynosi średnio 24,1 stopnia, nocą zaś słupki rtęci spadają do 18,4 stopnia. Zaczyna się też pora deszczowa – choć jak na polskie standardy, opadów i tak jest niewiele. 34 mm rozkładają się na 4-5 dni w miesiącu.

Pogoda na Teneryfie w grudniu

Ostatni miesiąc przynosi największe opady, jeśli chodzi o dotychczas opisaną pogodę na Teneryfie. Wynoszą one 43 mm i przypadają na 5-6 dni w miesiącu. Temperatura powietrza za dnia osiąga średnio 22,1 stopnia, nocą natomiast plasuje się na poziomie 16,6 stopni. Wciąż jednak możemy liczyć na podobną ilość godzin słonecznych, co w Polsce podczas pogodnego lata.

Kiedy pojechać na Teneryfę?
Kiedy pojechać na Teneryfę?

Kiedy najlepiej pojechać na Teneryfę?

Tak naprawdę nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy warto jechać na Teneryfę. Wyspa zachęca do wycieczek przez cały rok. Jeśli zależy nam na przesiadywaniu na plaży i ciepłym oceanie, idealnym okresem będą miesiące od czerwca do września. Jeśli jednak wolimy nieco bardziej znośną temperaturę oraz spacery i zwiedzanie zabytków, cały pozostały okres roku okazuje się idealny.

A kiedy Was kusi, by odwiedzić Teneryfę? Wybieracie się tam poza sezonem, by uniknąć tłumów, w wakacje, a może w zimie, by choć na chwilę uciec od środkowoeuropejskiej, mroźnej aury? Dajcie znać w komentarzach!

Leave a Comment